On Farm Challenge 2018

ON FARM CHALLENGE 2018
Our judges have travelled far and wide to judge some of the very best cattle available. As expected, competition was tight with some very (very) close scores. A huge THANK YOU to our judges Fiona Sanderson, Sue Francis, Dogal McDougal and Alastair McLareb for the outstanding work that you have done for this competition.
As you can see by the results, this is an event for all members. It gives everyone an opportunity to show off what they have without even leaving home.
Well done to all 76 entrants for this years Challenge and congratulations to our winners !!!
Full result sheets will be sent to each entrant with judges scores and comments.
BULL FULL BLOOD OR PUREBRED
Class 1 Under 12 months ( 3 entries)
1. A. Williams –  Ardeevin Naturally Red89
2. M. Hayes – Vitulus N87288.5
3. M. Hayes – Vitulus New Red Bull88.5
Class 2 12 and under 24 months (7 entries)
1. G & T Krahenbring – Mason Farm Rough Diamond95.5
2. M. Hayes – Machine Gun Red93.5
3. D. Barfield – Platinum Park Red Kaiser93
Class 3 24 and under 48 months (6 entries)
1. B Adams and K Denning – Vitulus Kracker94
2. J & C Martens – Vitulus Lardy Dardy91
3. Peter Hudson – Well Station George 87.5
Class 4 Over 48 months (2 entries)
1. M. Hayes – Colombo Park Hammerstein92
2. R & D Cole – Margaret Park Bullzeye89
FEMALE FULL BLOOD OR PUREBRED
Class 5 Under 12 months (8 entries)
1. Robert & Bre Labrie – Longyard Erykah93.5
2. M. Hayes – Vitulus GOZ N88491.5
3. Sam Prince – Pasedena Cindy90
Class 6 12 and under 24 months  (9 entries)
1.P labrie – Jinghi Gully Evanilla94
2.P Labrie – Jinghi Gully Jipsey Rose92.5
3. Sam Prince – Pasadena Black90
Class 7 24 and under 48 months (6 entries)
1. M. Hayes – Colombo Park Kismet94.5
2. Sam Prince  – Alween Kinectic90
3. Sam Prince – McIntosh Creek Kianna R89
Class 8 Over 48 months  (12 entries)
1. D Barfield – Southern Star Elite Satin Rouge94.5
2. D & R Brandon – Margaret Park Louise94
3. B Adams & K Denning – Vitulus Her Lady.93
3. D & R Brandon – McIntosh Creek Genie93
% BULL
Class 9 Under 12 months (2 entries)
1. J & C Martens – Maughan Park Ritchie 90.5
2. R & D Cole – Coleglen Neon 73
Class 10 12 and under 24 months (2 entries)
1. R & D Cole – Coleglen Mambo94
2. M. Hayes – Vitulus Money Maker90.5
Class 11 24 and under 48 months (No Entries)
% FEMALE
Class 12 Under 12 months (2 entries)
1. R & D Cole – Cole Glen Neon Rose90
2.Sam Prince –  Pasedena Bessie77
Class 13 12 and under 24 months (No entries)
Class 14 24 and under 48 months (4 entries)
1. J & C Martens – GOZ L81096
2. M. Hayes – GOZ K72993
3. J & C Martens – GOZ L 80883
Class 15 Sire’s Progeny Full Blood/Pure Bred  (1 Entry) 
1. M. Hayes Vitulus89
Class 16 Dam’s Progeny Full Blood/Pure Bred (2 Entry)
1. R & D Cole – Cole Glen90
2. Sam Prince – Pasedena84
Class 17 % Sire’s Progeny (3 entries)
1. M. Hayes – Vitulus88
2. R & D Cole – Cole Glen85.5
3. T & L Fisher – Margaret Park81
Class 18 % Dam’s Progeny (1 entry)
1. M. Hayes Vitulus88
Class 19 Pen of 3 steers
1. T & L Fisher – Margaret Park81.6
2. P Labrie – Jinghi Gully79.5
3. M. Hayes – Vitulus79
Class 20 Pen of 3 Replacement heifers (3 entries)
1. P. Labrie – Jinghi Gully93.5
2. P Labrie – Jinghi Gully92.5
3. P Labrie – Jinghi Gully89.3
JUNIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED BULL
G & T KRAHENBRING  – MASON FARM ROUGH  DIAMOND
RESERVE JUNIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED BULL
M. HAYES – VITULUS MACHINE GUN RED
JUNIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED FEMALE
P. LABRIE – JINGHI GULLY EVANILLA
RESERVE JUNIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED FEMALE
ROBERT & BRE LABRIE – LONGYARD ERYKAH
SENIOR CHAMPON FULL BLOOD/PUREBRED BULL
B. ADAMS & K DENNING – VITULUS KRACKER
RESERVE SENIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED BULL
M. HAYES – COLOMBO PARK HAMMERSTEIN
SENIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED FEMALE (EQUAL)
D BARFIELD – SOUTHERN STAR ELITE SATIN ROUGE
SENIOR CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED FEMALE (EQUAL)
M. HAYES – COLOMBO PARK KISMET
JUNIOR CHAMPION % BULL
R & d COLE – COLE GLEN MAMBO
RESERVE JUNIOR CHAMPION % BULL
J C MARTENS – MARGARET PARK RITCHIE
M. HAYES – VITULUS MONEY MAKER
JUNIOR CHAMPION % FEMALE
R & D COLE – COLE GLEN NEON ROSE
RESERVE JUNIOR CHAMPION % FEMALE 
SAM PRINCE – PASEDENA BESSIE
SENIOR CHAMPION  % FEMALE
J & C MARTENS – GOZ L810
RESERVE SENIOR CHAMPION % FEMALE
M HAYES – GOZ 729
BEST GROUP OVER ALL
P. LABRIE –  JINGHI GULLY REPLACEMENT HEIFERS
GRAND CHAMPION FULL BLOOD/PUREBRED BULL
MASON FARM ROUGH DIAMOND
GRAND CHAMPION FEMALE FULL BLOOD/PUREBRED FEMALE
SOUTHERN STAR ELITE SATIN ROUGE (EQUAL)
COLOMBO PARK KISMET (EQUAL)